Korzystanie z bagażnika dachowego - o czym warto wiedzieć

Korzystanie z bagażnika dachowego - o czym warto wiedzieć
Dodano: 2018-09-03
Dodał: admin
Udostępnij:
Korzystanie z bagażnika dachowego - o czym warto wiedzieć

Maksymalna prędkość podróżowania z bagażnikiem dachowym:

 • Większość producentów zaleca podróżowanie z boxem dachowym czy rowerami zamontowanymi na bagażniku dachowym z maksymalną prędkością 130 km/h. Dotyczy to również uchwytu rowerowego montowanego na hak holowniczy.
 • Należy przy tym zachować zdrowy rozsądek i przede wszystkim podróżować stosując się do przepisów ruchu drogowego oraz dostosować prędkość podróżowania do warunków panujących na drodze. Należy zwróci szczególną uwagę na silne podmuchy wiatru czy nierówności nawierzchni po której się poruszamy.
 • Konieczne jest również zapoznanie z dokumentacją dołączoną do sprzętu przez jego producenta - instrukcją obsługi, warunkami bezpiecznego podróżowania itp. i stosowanie się do zaleceń w nich opisanych.
 • Jeżeli zamierzasz wyjechać z boxem dachowym czy rowerami zamontowanymi na bagażniku dachowym albo innym tego typu sprzętem za granicę, to sprawdź jakie przepisy obowiązują w danym kraju i krajach przez które będziesz podróżował.

Bezpieczny załadunek bagażnika dachowego:

 • Przewożąc przedmioty w boxie dachowym należy pamiętać o ich prawidłowym rozmieszczeniu i w razie konieczności zamocowaniu. Niewłaściwie rozmieszczone lub niezamocowane przedmioty, podczas ruszania pojazdu, hamowania czy pokonywania zakrętów mogą się przemieszczać w boxie, a w skrajnych przypadkach uszkodzić box. Do unieruchomienia przedmiotów w boxie dachowym można zastosować pasy mocujące będące na wyposażeniu boxu.
 • Należy zwrócić również uwagę na prawidłowe rozmieszczeniu ciężaru. Przykład prawidłowego rozmieszczenia ciężaru widoczny jest na poniższym obrazku.
  Rozmieszczenie ciężaru w boxie dachowym
 • Maksymalny ciężar ładunku jaki można umieścić w boxie zależy od modelu boxu i opisany jest w instrukcji obsługi boxu. Zwykle jest to 50-75 kg. Należy wziąć również pod uwagę maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu pojazdu na którym jest zamontowany box oraz wagę samego boxu i bagażnika bazowego.
 • Pamiętaj o takim rozmieszczeniu przedmiotów w boxie dachowym, które umożliwi jego swobodne zamknięcie bez konieczności dociskania górnej pokrywy.
 • Zwróć także uwagę aby żadne z luźnych elementów czy kawałki materiału nie dostały się pomiędzy elementy zamków/rygli uniemożliwiając ich prawidłowe zamknięcie.

Jak prowadzi się auto z bagażnikiem dachowym?

 • Przede wszystkim należy pamiętać, że nasze auto z bagażnikiem zamocowanym na dachu jest "wyższe niż zawsze". Dodatkowa wysokość zależy od rodzaju zamontowanego bagażnika bazowego i boxu czy uchwytów z rowerami. Należy to mieć na uwadze podczas wjeżdżania do garażu czy innych tego typu miejsc.
 • Bagażnik zamontowany na dachu spowoduje, że boczne podmuchy wiatru będą bardziej odczuwalne. 
 • Spalanie auta podczas podróżowania z boxem dachowym może wzrosnąć o ok. 1-1,5 litra na 100 km zakładając, że podróżujemy z prędkością zbliżoną do 130 km/h. Podczas podróżowania z mniejszymi prędkościami, wzrost spalania może być niezauważalny. Spalania może być nieco wyższy podczas podróżowania z rowerami na bagażniku dachowym. Należy pamiętać, że wzrost spalania zależy także od masy przewożonego ładunku.
 • Podczas podróżowania z boxem dachowym, wewnątrz auta zwykle pojawia się dodatkowy szum związany opływającymi box masami powietrza. Natężenie tego szumu uzależnione jest od prędkości z jaką porusza się pojazd, rodzaju boxu, bagażnika bazowego, a nawet modelu auta którym podróżujemy. Szum zwykle jest większy podczas podróżowania z samym bagażnikiem bazowym, a także rowerami zamontowanymi na takim bagażniku.

Podstawowe informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania boxu dachowego uzyskasz w sklepie lub wypożyczalnia boxów dachowych.